Ťahanovský rýchlik

Vlak na trati Ťahanovce – Ťahanovce tohto roku už raz šiel. Tento krát to nie je večerný ale ranný spoj. Vychádza zo svojej počiatočnej stanice už o pol piatej. Von panuje ešte riadne veľká tma a ešte nejaký čas aj bude. Rozbehnutej mašine to ale nevadí. Má zapnutý čelovy reflektor, ktorý jasne osvetľuje trať a priľahlé okolie.

Napriek chladnému počasiu, nedochádza k žiadnemu spomaleniu. Ani sa nenazdám a riadny kus cesty má vlak za sebou. Prvú pol hodinu sa nevyskytujú ani žiadne nečakané stanice alebo nepríjemnosti. Lesné ticho jedine prerušuje fučanie plno vyťaženej lokomotívy.

Lokomotíva Fn 01

Následne po vyjdení z lesa a na dlhej a rovnej, kvalitne spravenej trati sa vlak poriadne rozbehne a dosahuje neuveriteľnú rýchlosť. Sám rušnovodič je z toho prekvapený. Kde sa zobrala tá energia v kotli? Stará pravda hovorí, že ak sa niečo darí, nebuď prekvapený, ak sa niečo pokazí.

Našťastie toto nie je ten prípad. Súprava síce zastaví, ale nie je to neplánovaná zástavka. Je to krátke zastavenie na vytvorenie fotodokumetácie z výletu. Tu sa odhalí najhoršia chyba celého dňa. Fotoaparát je z nejakého dôvodu nastavený na najnižšiu citlivosť. Prestávka je dlhšia ako bolo plánované, ale nič horšieho sa až do konca nestane. Z toho je zrejmé, že celkovo to bol úspešný výlet. Ako sa nemôžu vlaky predbiehať na trati, tak aj toto rozprávanie má svoj presný a pevný rád.

Výhľad na leva z prvej triedy

Zdržanie sa do nasledújucej stanice darí zmazať. Veľmi pomaly sa rozvidnieva ale každou chvíľou je stále viac a viac vidno. Jeden moment je ešte hustá tma, druhý nevidno už žiadne hviezdy a za ďalší je slnko nad obzorom.

Na šírich prériách je vidno doširoka ďaleka. Rýchlik sa nezadržateľne rúti. Keď mu tu zrazu majestátne zvieratá skáču do cesty. Nedá sa inak, len núdzovo brzdiť a dúfať, že sa nikto nezraní. Chvíľu si nie je žiadna strana istá výsledkom, ale našťastie sa všetko končí najlepšie ako sa len dá. Nikto sa ani ťažko a ani ľahko nezranil.

Nebezpečné bizóny na trati

Ani toto stretnutie nedokáže rozhodiť dobre namazaný stroj a tak sa ten rúti do cieľa. Čaká ho ešte zopár výškových metrov a je na cieľovej stanici. Dneska to bolo prekvapivo rýchle, bez jedinej chybičky. Všetko skončilo veľmi dobre. Nech sa mašinka do konca roka nezadrhne a prejde ešte veľa ďalších kilometrov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *